Articles by: ARTA

by / on March 22, 2017 at 3:17 am / in Shendet

Kur ta kuptoni se çfarë mund të bëni me llumin e kafes, kurrë më nuk do ta derdhni asnjë gram

Të gjithë më së shumti dëshirojmë ta fillojmë ditën me kafen e mëngjesit. Llumi i kafes na nevrikos të gjithëve, aq më parë nëse nuk arrijmë të lajmë filxhanin menjëherë pasi të kemi pirë kafen. Mos e hidhni lëngun. Ka aq mënyra që ta përdorni, por që akoma nuk dini se si, transmeton Telegrafi. Karotave u bën mirë llumi i […]

Read more ›
by / on March 22, 2017 at 3:16 am / in Shendet

Maska më e mirë për qimet e fytyrës, hiqini ato në vetëm 5 minuta

Një nga vendet më të pakëndshme për një grua janë qimet në fytyrë. Kur janë me ngjyrë kafe të errët ose të zezë, ato duken më shumë. Çdo grua do të donte të kishte një fytyrë të pastër dhe pa qime. Rritja e tyre në fytyrë është e natyrshme. Por kur dalin me tepri në qafë, mjekër, mbi buzën e […]

Read more ›
by / on March 22, 2017 at 3:16 am / in Shendet

Si të pastroni furrën e pjekjes pa asnjë kimikat

Furra e pjekjes është një ndër objektet më të përdorura në kuzhinë, dhe si e tillë është më e predispozuar për t’u bërë pis. Shumica e produkteve me të cilën e pastorni atë janë humë toksike, sepse përmbajnë kimikate të ndryshme. Disa detergjentë larës të saj mund të jenë shumë të rrezikshëm, dhe shpesh herë mund të keni djegur edhe […]

Read more ›
by / on March 22, 2017 at 3:15 am / in Shendet

Humbni 2.7 kg për 3 ditë vetëm me këtë dietë magjike

Me siguri që do të ishte një fitore e madhe për të gjithë ju që e keni me emergjencë humbjen e kileve të tepërta. Njihuni me dietën magjike me vezë të ziera që do t’ju ndihmojë të riktheni trupin tuaj në formë. Me anë të kësaj diete ju keni mundësinë të humbisni rreth tre kilogramë në vetëm tre ditë. Dita […]

Read more ›
by / on March 22, 2017 at 3:14 am / in Shendet

Si të pastroni zorrën e trashë dhe të humbisni 9 kg në vetëm 3 javë

Çdo ditë e më shumë njerëz po vuajnë nga sëmundjet e zorrës së trashë në të gjitha anët e botës. Për pjesën më të madhe, kjo shkaktohet nga zakonet e pashëndetshme në të ngrënë, që parandalojnë pastrimin e këtij organi. Edhe pse ka teknika për zgjidhjen e këtij problemi, ato janë shpesh të rrezikshme. Nga ana tjetër, jo të gjithë […]

Read more ›
by / on March 22, 2017 at 2:42 am / in Receta

5 ushqimet që kurrë nuk guxoni t’i nxeni

Disa nga ushqimet e pregaditura nuk guxoni t’i nxeni përsëri sepse mund të shkaktojnë dëme serioze shëndetësore. Nëse nuk keni kohë që të përgatisni ushqime të freskëta, nuk është metoda më e mirë dhe më e thjeshtë të i përgatisni ato të ngrirat, ngase ato ndonjëherë mund të jenë shumë të rrezikshme. E sidomos t’i rinxeni ato. 1. Mishi i […]

Read more ›
by / on March 22, 2017 at 2:42 am / in Receta

A e dini përse tabletat kanë dy ngjyra të ndryshme?

Me siguri edhe ju keni vërejtur që antibiotikët dhe ilaçet e tjera në formë kapsulash, të cilat i pimë, sipas rregullës, janë të larme. Mirëpo, nuk ka shans që ta keni ditur përse janë ashtu. Në të vërtetë, kjo pyetje i ka disa përgjigje. E para është ajo që, me krijimin e kombinimeve dalluese të ngjyrave, shtëpitë farmaceutike dëshirojnë të […]

Read more ›
by / on March 22, 2017 at 2:41 am / in Shendet

Largoni rrudhat brenda një jave, me këtë recetë shtëpie

Të gjithë femrat, shqetësim kryesor kanë pamjen fizike dhe sidomos fytyrën, rrudhat. Sapo femrat shohin një të tillë në fytyrë, gjëja e parë që bëjnë është përdorimi i kremrave të shtrenjtë, të cilat janë të tejngopura me kimikate të rrezikshme, që në të vërtetë më shumë bëjnë dëm sesa dobi. Por në fakt, ekziston një recetë që dritare.net e sjell […]

Read more ›
by / on March 22, 2017 at 2:40 am / in Shendet

Ushqimet që ndikojnë në gjatësinë e fëmijëve

Ka shumë faktorë që ndikojnë në gjatësinë e një njeriu, duke filluar nga gjenet, aktiviteti fizik, mënyra e jetesës, ushqyerja etj. Më poshtë do të gjeni disa nga ushqimet më të mira që ndihmojnë në zhvillimin dhe forcimin e kockave: Vezët: Një tjetër burim i proteinave që duhet ta shtoni në dietën ushqimore është veza. Të bardhat e vezës përmbajnë […]

Read more ›
by / on March 22, 2017 at 2:40 am / in Shendet

Ju janë nxirë tenxheret dhe tiganët? Kjo është zgjidhja e thjeshtë për t’i pastruar në pak kohë

Pas një periudhe përdorimi tenxheret dhe tiganët nisin të nxihen. Jo vetëm kaq por gjatë gatimit ndodh që të na digjet ushqimi, duke krijuar një shtresë në fund të enës. Për të mos u copëtuar duke fërkuar dhe sidomos në një pjesë të enëve që nuk mund t’i lani me tel, vjen një zgjidhje e thjeshtë. Merrni sodë buke dhe […]

Read more ›