Receta

by / on July 16, 2017 at 1:33 am / in Receta

Si të pastroni akullin nga frigoriferi brenda pak minutash

Frigoriferi është ndër pajisjet elektroshtëpiake që nuk e hiqni pothuaj kurrë nga priza, përjashtuar rastet kur ikni me pushime ose e pastroni. Duke u ndalur tek pastrimi, shumë zonja habiten sa herë që lajnë pjesën e ngrirjes ,e cila i ngjan një mini akullnaje. Shumë prej jush mund të mos e dinë, por kur muret e frigoriferit janë të veshura […]

Read more ›
by / on July 5, 2017 at 5:34 pm / in Receta

Si të bëni djathë në shtëpi me recetën më të thjeshtë

Djathi i bërë vetë në shtëpi ka një aromë dhe një shije të pakrahasueshme. Gatuajeni sipas kësaj recete të thjeshtë sa herë të dëshironi dhe e keni gati në vetëm minuta. Përbërësit: 1 litër qumësht i pasterizuar 45 ml lëng limoni Për të marrë recetën e plotë shtypni mbi videon e mëposhtme.

Read more ›
by / on July 2, 2017 at 3:57 pm / in Receta

Si të hiqni njollat e vajit në rroba pa pasur nevojë për pastrim kimik (receta natyrale)…

Shpesh na ka ndodhur të shajmë veten dhe të mërzitemi kur veshjet tona, sidomos ato më të shtrenjtat, mund të njollosen me vaj gjatë një darke. Në krahasim me njollat e tjera, njolla që lë yndyra në çdo lloj cope në përgjithësi është më e vështira për t’u larguar. Ka një mënyrë të re për t’u thënë lamtumirë njollave të […]

Read more ›
by / on June 25, 2017 at 6:41 am / in Receta

Kumbullat ju ndihmojnë për të kontrolluar sheqerin në gjak RECETA

Kumbullat kanë përbërës që ndihmojnë në kontrollimin e sheqerit në gjak. Pavarëisht që përmbajnë sasi të lartë të karbohidrateve, kumbulla nuk shkakton rritje të konsiderueshme të nivelit të sheqerit në gjak Për të marrë receten e plotë shtypeni videon e mëposhtme

Read more ›
by / on May 14, 2017 at 3:59 am / in Receta, Shendet

Shafran Indie dhe domate, pastrimi më i mirë për fytyrën

Shafrani i Indisë është përdorur në Indi për mijëra vjet për vetitë e tij natyrale antiseptike, anti-inflamatore, antioksidues dhe për balancimin e ngjyrave. Tani, ky përbërës po përdoret në të gjithë botën për qëllime të ndryshme, duke filluar nga gatimi deri maskat për fytyrë.kujdes-per-fytyren_shafran-indie Ai është i pasur me vitaminat e duhura që rigjenerojnë lëkurën, zhdukin aknet, rrudhat dhe skuqjet […]

Read more ›
by / on May 14, 2017 at 3:22 am / in Receta

7 shenjat që tregojnë se keni mungesë hekuri

Rreth 9% e grave vuajnë nga mungesa e hekurit, sipas studimeve të kryera nga Centers for Disease Control and Prevention, por kjo shifër është akoma më e lartë për gratë aktive fizikisht, pohojnë ekspertët. 1. Lodhja Trupi përdor hekurin për të krijuar hemoglobinën, substanca që gjendet tek rruazat e kuqe dhe mbart oksigjenin. Kur nuk keni mjaftueshëm, qeliza të shëndetshme […]

Read more ›
by / on May 14, 2017 at 3:20 am / in Receta

Kos dhe limon recete magjike per zhdukjen e rrudhave

Janë pafund produktet kozmetikë që pretendojnë se e mbrojnë fytyrën tuaj nga rrudhat, por zakonisht ato janë shumë të shtrenjta dhe rezultatet nuk janë ato që ju prisnit. Prandaj mënyra më e mirë për t’a mbajtur lëkurën tuaj larg rrudhave është të përdorni përbërësit natyralë që gjenden në kuzhinën tuaj. Priyanka Chopra, një aktore e famshme indiane, këngëtare dhe një […]

Read more ›
by / on May 12, 2017 at 2:41 pm / in Receta

Gliko me Qershi

Të bërit gliko është art në gatim, sidomos në disa zona të Jugut të Shqipërisë dhe kjo recetë është e lehtë në përgatitje. Ëmbëlsira dhe fruta, Kalorike, Ndërkombëtare, Në Çdo Kohë, Verore Ruaj E gatova Vlerësoje Printo Përbërësit 320 gr qershi 140 ml ujë 140 ml verë 80 gr sheqer kaf 1/2 kokërr lëng limoni 1 kokërr lëkurë limoni (e […]

Read more ›
by / on May 6, 2017 at 3:43 am / in Receta

Simite me djathë dhe bizele

Mund të jenë simitet më të shijshme që keni ngrënë ndonjëherë në jetën tuaj. Përbërësit me të cilët përgatiten i bëjnë ato të veçanta dhe të shëndetshme. Përbërësit: 300 gr miell 50 ml ujë 70 gr bizele 50 gr djathë i bardhë 10 gr maja Vaj ulliri Kripë Përgatitja: Fillimisht shtoni majanë e bukës në një enë me ujë dhe […]

Read more ›
by / on May 4, 2017 at 2:03 pm / in Receta

Shtoni në bazën ditore këtë çaj për t’i shpëtuar reumatizmës dhe artritit

Trumza është një erëz që përdoret gjerësisht në kuzhinë, për t’u dhënë aromë dhe shije më të mirë gatimeve. Por, ajo funksionon më së miri edhe si një ilaç natyral. Kjo erëz trajton në mënyrë efektive sëmundjet e frymëmarrjes, forcon sistemin imunitar, parandalon sëmundjet kronike dhe infeksionet mykotike, menaxhon stresin, nxit qarkullimin e gjakut dhe përmirson funksionimin e zemrës. Përmban […]

Read more ›